שפך נחל אלכסנדר – אור ראשון,שבת סגר שלישי.

  • מחבר:

נחל אלכסנדר הוא אחת מנחליה האיתנים של ישראל. אגן הניקוז שלו נמצא בהרי שכם ובסביבת העיר שכם,משם הנחל זורם מערבה,רובו ככולו בעמק חפר ונשפך לים התיכון בין המושבים בית ינאי ומכמורת,צפונית לנתניה.

חלקו התחתון של הנחל מוכרז כשמורת טבע ואחד האקסמפלרים המיוחדים לנחל הוא אוכלוסיית הצב הרך,פריט המצוי בסכנת הכחדה.

לגבי שמו של הנחל ישנן שתי גרסאות,הראשון: בראשית המאה ה – 1 לפנה"ס,כובש אלכסנדר ינאי את האזור שבו זורם הנחל ושמו של הנחל ניתן על שמו. השנייה: לא רחוק משפך הנחל לים,נמצאת אחוזתו של אסכנדר אבו זבורה שבסוף המאה ה- 19 היה יצואן גדול,ועשיר מאוד,של אבטיחים למצרים. האבטיחים,שגודלו בעיקר באזור שכם,נשפכו לנחל וצפו במורדו עד לאזור אחוזתו של אסכנדר,שם נאספו מהמים,הועמסו על ספינות קלות,שעשו דרכן לנמל אלכסנדריה במצרים,שם נמכרו לצריכה מקומית.

שמו של הנחל בערבית נהגה כנחל אסכנדר ומכאן סביר שמקור שמו הוא דווקא בסוחר האבטיחים העשיר ולא באלכסנדר ינאי שמבחינה הסטורית,כיבוש אזור הנחל היה מעשה שולי וחסר חשיבות אסטרטגית. על כן,סבורתני,ששם הנחל הוא מהמקור הערבי קרי משמו של סוחר האבטיחים.

שבת בבוקר. שבת,מי סופר, חמישית,או רביעית לסגר השלישי,או הרביעי – תלוי מי סופר. במערכת המשפט הישראלית,ובמקורותינו גם כן,שמור הכלל:”אין אדם שם עצמו רשע" ומאחר ולא נתפסתי – חזקת החפות עומדת גם לי,בהקשר של הפרת הסגר.

הכסופה ואני,חמושים במצלמה הגענו לשפך האלכסנדר ממש עם אור ראשון כשעננות אפורה מסייעת לסנן את קרניה העולים של שמש הסגר. חלק הארי מהתמונות שתראו נלקחו כשיחס התמונה על הסנסור של המצלמה שונה מהיחס של חישן מלא,3:2, ליחס של 1:1 שאותו רציתי לנסות וגם לאתגר עצמי בקומפוזיציה שמוגבלת רק לחלקו המרכזי של החישן שבמצלמה שלי.

והתפאורה,התפאורה בפתחו של האלכסנדר אחרי שסער הים – היא:היתה….מושלמת.

והתמונות,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם.