קאסר אל יהוד.

  • מחבר:

קאסר אל יהוד,מבצר היהודים,נמצא כעשרה קילומטר מזרחית ליריחו על נהר הירדן. על פי התנ"ך במקום זה חצו בני ישראל את הירדן כשנכנסו לארץ כנען,כמו גם – המסורת הנוצרית מיחסת למקום כמקום שבו יוחנן המטביל הטביל לנצרות את ישו ומאמיניו.

בשל החשיבות של המקום למסורת הנוצרית הוקמו סביב לאתר כנסיות רבות של זרמים רבים בנצרות והמקום זכה לכנוי "ארץ המנזרים".

עד 1967 ארץ המנזרים היה חלק מהממלכה האשמית ובמהלך השנים האלה התגברה פעילות פח"ע כשמחבלים,מירדן,ניצלו את המנזרים באזור,ואת המורא שהטילו על יושביהם,על מנת לחדור לישראל ולבצע פיגועים.

לאחר שנכבש האזור על ידי ישראל,במלחמת ששת הימים,ארץ המנזרים הונחה מאחורי גדר הבטחון באזור וכתוצאה מכך,ומשיתוף הפעולה של הנזירים עם המחבלים,המנזרים ננטשו. על מנת שלא לאפשר שימוש במנזרים הנטושים לביצוע פעולות טרור שטח ארץ המנזרים מוקש והגישה אליו הפכה לבלתי אפשרית.

בתחילת שנות ה- 80,של המאה הקודמת,ביקשה הפטריאכליה היוונית אורטודוכסית,לקבל גישה לאתר הטבילה בקאסר אל יהוד על מנת לחוג במקום את חג ההתגלות שנחוג כל 18 בינואר. האישור התקבל ופעם בשנה,ביום ה 18 של חודש ינואר,נפתח שער גדר המערכת ומאמינים של הכנסייה היוונית אורטודוכסית הורשו להגיע לאתר הטבילה תוך השגחה של צה"ל על מנת שלא יפגעו מהמיקוש שבמקום.

בשנת 2000 לקראת ביקורו של האפיפיור האזור המוביל משער גדר המערכת לאתר הטבילה נוקה ממוקשים והוכשר לגישה ללא צורך בלווי צבאי ובביטחה. ב 2003 עלה הירדן על גדותיו ושוב הוצף אזור הטבילה במוקשים שנוקו והפעם,לאחר גיוס ההון הנדרש על ידי הכנסיות הנוצריות ורשות הטבע והגנים,נוקה האזור ממוקשים וב 2011 נפתח לביקור כאתר של רשות הטבע והגנים שאיננו דורש תיאום כלשהו,למעט זההנדרש עקב מגיפת הקורונה בוארכה 2020.

חלק מהמנזרים בארץ המנזרים נפתחו לגישת מאמינים מספר פעמים בשנה ובתיאום עם צה"ל ורשות הטבע והגנים,ברם: בימים כסדרם המנזרים סגורים וסביבתם ממוקשת או חשודה ככזו ולכן הביקור בהם אסור מטעמים של ביטחון אישי.

למיטב ידעתי ניתן לתאם ביקור בחלק מהמנזרים בארץ המנזרים באמצעות התיאום והקישור של צה"ל ורט"ג אבל לא ניסיתי.

בשישי האחרון ביקרתי בקאסר אל יהוד,שסגור לטבילה עקב מגיפת הקורונה,ופה ושם הצלחתי להגניב את עדשת המצלמה אל בין גדרות המנזרים,אלה שהיו נגישים,מבלי להסתכן בכניסה לאזור הממוקש או החשוד ככזה – והתמונות,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם.