You are currently viewing צבעוני ההרים-גבעת הצבעונים מעיין צבי.

צבעוני ההרים-גבעת הצבעונים מעיין צבי.

  • מחבר:

ביום ה 144 למלחמת השבעה באוקטובר התקיימו בישראל בחירות לעיריות ולמועצות המקומיות,והיה זה יום חופש לאומי.

את שעות הבוקר הראשונות החלטנו לבלות בחברת צבעוני ההרים,שגדל על גבעה קטנה בינות לברכות הדגים של קיבוץ מעיין צבי ובסמוך לכביש מספר 2. מקום מסומן היטב כמו גם מוכר על ידי וויז כשהוא,וויז,לא מופרע על ידי פעילות צה"ל.

אם נעשה משאל רחוב ונשאל איזו מדינה הצבעוני הוא הפרח הלאומי שלה? התשובה,מן המותן,תהייה:הולנד. הכצעקתה?

אז נתחיל מסקירה כללית: לא לכל האומות והמדינות בעולם יש צמח לאומי,למעשה:רק לחלק קטן מאומות העולם יש כזה,וכן:ישראל היא אחת מהן וגם ארה"ב. בישראל,הפרח הלאומי הוא הכלנית. בארה"ב? אז באמריקה כמו באמריקה: ב 1986 רולנד רייגן החל את תקופת הנשיאות השנייה שלו והוא הנשיא ה-40 של ארה"ב. בתחילת הכהונה הוציא הנשיא רייגן צו נשיאותו ובו הכריז על הורד כפרח הלאומי של ארה"ב. לצו נשיאותי ולהכרזה שבו תוקף כל עוד הנשיא המכהן,מי שהוציא את הצו או כל נשיא אחר אחריו,לא ביטל אותו ומאז הכריז הנשיא ה-40 על הורד כפרח הלאומי של המעצמה הגדולה בעולם,ההכרזה נשארה בעיינה ומעולם לא בוטלה כך שגם היום,הורד הוא הפרח הלאומי של ארה"ב. בישראל אין חקיקה המסדירה פרח או חיה או ציפור לאומית. ב 2013 עיתון Ynet יחד עם החברה להגנת הטבע ביצעו משאל ובו נבחרה הכלנית כפרח הלאומי של ישראל,ברם:בחוק הסמלים אין לישראל לא פרח לאומי ולא כל בעל חיים אחר לאומי אלא בהכרזה של החברה להגנת הטבע שאין לה בסיס חוקי.

נחזור לצבעוני. המקור של הצבעוני הוא באירן,משם בתחילת המאה ה16 מתחיל ייצוא של הצבעוני לאירופה. כדי להגיע מאירן לאירופה,הדרך הקצרה והיעילה ביותר היא דרך טורקיה. במאה ה 16 טורקיה היא האימפריה העות'מאנית וככזו היא לא רק שולטת בדרכי המסחר מאירן מערבה אלא גם שולטת בחלק המזרחי של אירופה וגם במזרח הקרוב בישראל ושכנותיה.

השלטון העות'מאני מאמץ את הצבעוני. הוא לא הופך לצמח הלאומי של העות'מאנים,למיטב ידעתי מחשבה על צמח לאומי לא עלתה על דעת שליטי האימפריה הזו מעולם,אבל: יופיו של הצבעוני כמו גם המבנה הגאומטרי שלו ומצטרף אליו האיסור בדת האיסלאם,הדת הרשמית של האימפריה העות'מאנית,לעשות פסל,הצבעוני הופך במהרה לחביב על ציירי אריחי הקרמיקה הטורקים ודרכם להשפעה גרפית על כל מרחבי האימפריה שבה מופיעים,תדיר,אריחי קרמיקה ובהם ציורי צבעוני.

באותה תקופה מגיע הצבעוני להולנד. מסתבר שאדמת ארץ השפלה מאוד פוריה מבחינת נקודת מבטו של הצבעוני ועד מהרה נטעים ברחבי ארץ השפלה (הולנד הוא שם שגוי. מי שנקראת בעברית הולנד שמה המלא הוא ארץ השפלה,הולנד היא מחוז בארץ השפלה מחוז שחיו בו הרבה מאוד יהודים ומכאן נובע המינוח השגוי) שדות של צבעונים ממינים שונים לרבות כאלה שהורכבו בארץ השפלה ויוצאו ממנה לאירופה בכלל ולעולם בפרט. למעשה,במהלך המאה ה 16 יצוא הצבעונים הוא אחד מענפי היצוא המרכזים והחשובים בכלכלת ארץ השפלה.

האימפריה העות'מאנית מפיצה את הצבעוני בארצות מזרח אירופה שבהן שלטה,אלה שבאזור הבלקן ואילו ארץ השפלה מייצאת את הצבעוני למערב אירופה ומהמאה ה 16 והילך הצבעוני תופש את הפופולריות שלו באירופה כולה כמו גם בלבנט ובשאר הארצות של האימפריה העות'מאנית.

לצבעוני כמאה מינים טבעיים ועוד מאות מינים תרבותיים. בישראל צומחים ארבע מינים של הצבעוני,שניים מהם אדומים והשניים האחרים,לא אדומים:צבעוני החרמון וצבעוני ססגוני.לצבעוני ההרים שני זנים בישראל צבעוני השרון וצבעוני המדבר שניהם:אדומים. הצבעוני בישראל הוא צמח אנדמי וגדל פה במסגרת תפוצתו באזור המזרח התיכון.

מכובדים באימפריה העות'מאנית נהגו להוסיף ללבושם המסורתי כובע צילינדר שחור,גבה קומה ובמרכזו צינה. בטורקית,טרם התיקון של אתא טורק,הכובע הזה נקרא טורבאן. המילה טורבאן איננה מילה טורקית אלא מילה מהשפה הפרסית,ומה משמעות טורבאן פרסית? זה שמו של צמח הצבעוני. צמח הצבעוני הפרסית נקרא טורבאן ובשל הידמותו לכובע המסורתי העות’מאני הוא,הכובע,נקרא על של הצבעוני הפרסי:טורבאן.

אז מהו בצמח הלאומי של ארץ השפלה (המכונה בטעות הולנד)? החיננת רב שנתית.

והצבעוני,של אילו מדינות הוא הצמח הלאומי? של טורקיה והונגריה. הצמח הלאומי של אירן הוא:הורד.

הצבעוני,על שלל מיניו,הוא צמח אנדמי לישראל והוא מוגן על פי חוק,קטיפתו,רמיסתו והשלכת פסולת בקרבתו אסורים בכללי האתיקה של הישראלי המטייל וגם אסורים על פי חוק הגנת החי והצומח.

התמונות של הצבעוני מגבעת הצבעוני שבברכות הדגים של מעין צבי – הן כאן לפניכם.

לגלרית התמונות.

מנחם.