נחל ערוגות – אוגוסט 2021.

  • מחבר:

נחל ערוגות הוא מהגדולים בנחלי מדבר יהודה,ים המלח והוא נחל איתן בכל ימות השנה. אורכו 46 קילומטרים.

לערוגות אגן ניקוז בן כ – 230 קמ"ר באזור הישובים אפרת,נחל עוד ובית פאג’ר בשיפולים המזרחיים של הרי יהודה מעט מזרחית לכביש שישים,כביש גב ההר. ממרכז אגן הניקוז שלו זורם,נחל ערוגות,במגמה מזרחה מהלך של כשמונה קילומטרים שבסופם שובר לכיוון דרום דרום מזרח וחוצה את מדבר יהודה מהלך של כשלושים קילומטרים.כשמגיע,הנחל,לבמת השוליים המזרחיים קרי לאזור שבו נופל מדבר יהודה אל עבר הבקע הסורי אפריקאי ולים המלח,שם שובר הנחל מזרחה ונופל במצוקי מדבר יהודה אל עבר ים המלח.

דרכו של נחל ערוגות בין צוקי שפת השוליים המזרחיים ועד לים המלח עוברת בערוץ נקיקי שבו שורה של מפלים ובריכות עד שנשפך לים המלח.

שמורת הטבע ערוגות,שהיא חלק משמורת הטבע עין גדי,מסדירה את הביקור בחלקו התחתון של נחל ערוגות ובנקיק שבו עובר הנחל לאחר שנפל את מצוק ההעתק של ים המלח. כאמור,הנחל איתן כל ימות השנה,ברם איננו נשפך עוד לים המלח. בקצה השמורה,סמוך לשער הכניסה,נשאבים מי הנחל לשימוש האדם ולמיטב ידעתי רק בימים של שטפונות חורף מגיעים חלקים ממי הנחל לים המלח,החלק שלא נשאב לטובת בני האדם.

אין כמו יום קיץ חם בחודש אוגוסט כדי לבקר בשכיית החמדה המדברית הזו,שבה מים כל ימות השנה ומשכך התפתח במקום מרקם חיים מאוזן אקולוגית שנשמר,ובקפדנות,על ידי רשות הטבע והגנים בעיקר בהיבט של שמירת המאזן האקולוגי בפני מינים פולשים שפלישתם מתאפשרת רק תודות לפעילות אדם בנחל ובסביבתו.

והתמונות,מביקורנו בנחל ערוגות התחתון,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם