גשר הצבים – נחל אלכסנדר.

  • מחבר:

בשנת 1912 ניצוד התנין האחרון בנחלי הארץ. עד ל – 1912 יש לנו מספר עדויות היסטוריות על הימצאותם של תנינים בנחלי ישראל בכלל,ובנחל תנינים,בפרט. התנין היה טורף העל בנחלי ישראל,ומאז תפס את מקומו,בנחלי ישראל,הצב הרך.

גשר הצבים,המקורי,על נחל אלכסנדר היה גשר עץ ששימש את חקלאי האזור. ב – 1985 גשר העץ,שקרס בשיטפון,הוחלף בגשר הבטון של היום.

אזור הגשר שרדו אחרוני הפריטים של הצב ברך המצוי. חקלאי המקום,השתמשו בגשר להשלכת פגרים לנחל,פגרים ששמרו את פרטיו האחרונים של הצב הרך.

החל מ – 1995 החל שיקום נחל אכסנדר,ויחד אתו שיקום אוכלוסיית הצבים הרכים בנחל. עם ניקוי מי הנחל,בסביבת הגשר,הוקם אזור קינון לצבות הרכות,שאת ביציהן אוספים,מבקיעים באינקובטור מלאכותי ומחזירים לנחל אלכסנדר,לירקון ולקישון. פעילת זו גרמה לשיקום אוכלוסיית הצב הרך בנחל אלכסנדר,בכלל,ובשאר הנחלים בכלל.

את הצב הרך השיבו לטבע לאחר שמספר פריטים ממנו הועברו,לצרכיי שימור ורבייה,לימת החולה ומשם הושבו,כשחקני חיזוק,לנחל אלכסנדר,לאחר שנוקה ושוקם,וממנו,כאמור לנחלים אחרים בארץ.

ב- 1996 שיטפון בנחל אלכסנדר שטף לים חלק מאוכלוסיית הצבים הרכים וכמעט גרם להכחדתה.

הצב הרך הוא הטורף הגדול ביותר בנחלי הארץ,לאחר שהתנין הארץ ישראלי הוכחד כאמור,ואף על פי שהשתקם בנחל אלכסנדר,ובכלל,המין נמצא בסכנת הכחדה וידרשו שנים רבות להשבתו המלאה לטבע.

שלדג לבן חזה.

השלדג לבן החזה הוא עוף ממשפחת השלדגיים. בניגוד לשלדגים אחרים,לבן החזה נמצא לא רק בקרבת מאגרי מים אחא גם באזורים כפריים בהם יש אדמה מעובדת.

לבן החזה הוא עוף טריטוריאלי ויחד עם בת זוגתו הוא שומר בקנאות על הטריטוריה שלו,ולצורך כך עושה שימוש בקול ציוצו על מנת להרתיע פולשים בכלל ולבני חזה אחרים בפרט.

בשישי אחר הצהרים ביקרתי בגשר צבים להצצה לעולמם של הצבים הרכים בנחל אלכסנדר,ובאותה הזדמנות החדרתי את עדשת המצלמה שלי לטרטוריה של לבן החזה שהכריז על אזור הגשר כממלכתו,הבלעדית.

לפני התמונות: הצבים הרכים באזור הגשר הם חי טבעי של הנחל,הם ניזונים מטרף של בעלי חיים במי הנחל ואין להאכילם בשום פנים ואופן,מזון אנושי עלול לגרם למוות מידי ולסכן את טורף הנהרות הגדול בנחלי ישראל.

והתמונות,כאן לפניכם.

לגלרית התמונות.

מנחם