פרויקט גייל רובין – מזג אוויר.

  • מחבר:

כצלם,נתוני מזג האוויר או יותר נכון הנתונים המטאורולוגים של אתר הצילום,הם מידע חשוב מאוד שיכול לעשות את ההבדל בין מסע צילום עם תמונות שמספרות את הסיפור שעומד מאחוריו לבין חזרה הביתה ותאוותו בידו.

ישראל ידוע בנתונים מטאורולוגים מאוד יציבים,רוצה לומר: הסיכוי שמישהו יצא למסע צילום ויתקל בגשם לא צפוי או בסערת חול לא צפויה נמוכים,אפילו מאוד. מנגד: למרות היציבות נתקלתי,במסעות הצילום שלי,במצבים שבהם במקום שבחרתי לצלם בו הסתוררו תנאים שביחד עם המיקום,התכסית והתבליט וציוד הצילום שלקחתי איתי גרמו לי לחזור ותאוותי בידי.

נכון: מידי שעה תחזית מזג האוויר המעודכנת משודרת במהדורות החדשות,וגם בתחזית,המטאורולוגית,מפורסמת מידי יום לכארבע ימים קדימה,ברם:הנתונים המטאורולוגים שמשפיעים על יצירת תמונה לוקים בחסר ו/או לא מפורסמים.

לא די בלדעת את הנתונים של טמפרטורה,לחות,כיוון הרוח המפורסמים כשרות לציבור על ידי השירות המטאורולוגי ולא רק הוא. כצלם כיווני הרוח,עננות,סוגי העננות וגובה העננים,ראות וטווח הראות,עוצמת הקרינה שמשליכה על עוצמת אור השמש ועוד, כל אלה חשובים וידע אודותיהם מאפשר לתזמן את הביקור באתרי הצילום ו/או וגם להצטייד בעזרים כמו פילטרים על מנת להגיע לסיפור שרוצים לספר בתמונות.

מהנתונים המטאורולוגים הזמינים לציבור,כולל אלה שבמהדורות החדשות,קשה לתכנן מסע צילום שיהיה מוכן לכל המשתנים מטאורולוגים,דוגמא: נתוני מזג האוויר של אילת. הנתונים האלה נכונים לעיר אילת וסביבתה הקרובה. אילת,כידוע,שוכנת לחוף ים שהוא שלוחה של האוקינוס ההודי שהוא האוקינוס החם מבין הימים שבכדור שלנו. כאשר עולים למאסיב אילת,למשל,רוב המידע המטאורולוגי של העיר אילת איננו רלוונטי,ואותו הדבר נכון למלחת יוטבתה,למשל.

בחג השבועות אני מתכנן מסע צילום לאזור הערבה הדרומית ובקרבתה,גם הפעם בהשראתה של גייל רובין. על מנת למצות את המירב ממסע הצילום הזה ולהיות מוכן גם לתרחישים מטאורולוגים,החל מהתארגנות של מזון,מים ולבוש וכלה בהתארגנות בצד עזרי הצילום ועד לתיכנון יעיל כדי להפיק מנושאי הצילום את הסיפור הטוב ביותר – כדי לממש את כל אלה רכשתי,ולא המחיר "מציאה", שירות חיזוי שילווה אותי בימים שלפני היציאה למסע,בעת המסע ואפילו אוכל להתייעץ,אד הוק,עם נותן השירות על מנת להפיק את המיטב והמירב ממסע הצילום הזה.

המשך….יבוא.

מנחם.