פארק לאומי חולות ניצנים.

  • מחבר:

נהר הנילוס נושא עימו תסחיפי חול למלוא אורכו ממוצאו בנילוס הלבן והכחול ועד לדלתא שבה הוא נשפח לים התיכון. החול הנסחף הזה נשפך לים התיכון ועל פי משטר זרימת המים,והרוח,באגן המזרחי של הים התיכון נישא החול לחופיו המזרחיים של הים התיכון בכלל לחופיה של ארץ ישראל – בפרט.

חוף הים של ארץ ישראל מאופיין בחול הלבן זהוב שמביא עימו הנילוס,מעט מזרחה מקו החוף היו,לאורך החוף בישראלי,דיונות של חול נודד שהוסע לים על ידי הנילוס וממשיך נדידתו בעזרת משטר הרוחות באגן המזרחי של הים התיכון.

ראשית הדגרטציה בחולות הנודדים,באכה חופיה של ישראל,נעוץ בסכר אסואן שעם הקמתו התמעט סחף החול בחלקו הצפוני של נהר הנילוס. עם השנים נחצב החול,מהנילוס,לאורך חופיה של ישראל לצרכי בנייה וכשזה נפסק,בנייה מואצת האזור החוף גרמו לדיונות החול להעלם,למעט שריד אחד שנמצא בין אשדוד,בצפון,לאשקלון,בדרום – אלה חולות ניצנה.

לחולות ניצנה,פאונה וחי יחודי לאזורי חול נודד,ברם: בנייה מואצת בדרומה של אשדוד ובצפונה של אשקלון,יחד עם הקמת מרינות גרמו להתעמטות הזנת תסחיפי החול מהנילוס ובשינוי במשטר הרוחות,מה שגורם לחולות הנודדים בפארק הלאומי ניצנה לנדוד פחות ופחות.

באזור הדרום מזרחי של פארק פעלה,עד אמצע המאה הקודמת,מחצבת כורכר ומשנסגרה התמלאו המחצבות במי תהום מתוקים שהוסיפו לתחיית החי והצומח בדיונות החול של הפארק.לגלרית התמונות.

חלקו הדרומי של פארק חולות ניצנה הוא שטח צבאי סגור מה שתורם,במעט,לתחיית החי והצומח בפרק. החלק הצפוני פתוח לקהל וגם לרכבי ואופנועי השטח שביחד עם הירידה במשטר הרוחות,כתוצאה מבנייה מואצת,בדרום אשדוד וצפון אשקלון כאמור,נדידת החולות בחלק הצפוני של הפארק מואטת והחי והצומח נמצא בסכנת הכחדה.

בשישי אחר הצהרים ביקרתי בחלק הצפוני של הפארק ויחד עם שאריות סופת מזג האוויר בימים האחרונים וחרישת שטחי הדיונות עם רכבי שטח ואופני שטח צילמתי את שיש לפארק הנפלא הזה להציע – והתמונות,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

והארה לפני סיום: פארק החולות,חלקו הצפוני שלא סגור לביקור אזרחים,איננו שטח מתוחזק ומי שמטייל בו מצווה גם לשמור על הטבע,כן גם אתם רוכבי אופני וכלי השטח,וגם המברים שמתבקשים לשמור על ניקיונו של הפארק ועל החולות שעדיין…נודדים בו.

מנחם.